Pieśń nad Pieśniami: rozkoszowanie się miłością, seksem i małżeństwem

Pieśń nad Pieśniami – o co chodzi

W Księdze Rodzaju, kiedy Bóg stworzył Adama i Ewę, połączył ich jako męża i żonę. Adam uznał Ewę za kość ze swojej kości i ciało ze swojego ciała.

Z tego powodu mężczyzna opuści ojca swego i matkę swoją, i złączy się ze swoją żoną; i staną się jednym ciałem. – Księga Rodzaju 2:23-24

Pieśń na Pieśniami (znana również jako Pieśń Salomona) celebruje ten rodzaj związku: mężczyzna i kobieta stają się jednym.

To ballada o miłości i tęsknocie. To wymiana miłosnych notatek. To opowieść o adoracji, zadowoleniu, rozkoszy i seksualnym pożądaniu.

To opowieść o młodej kobiecie przygotowującej się do ślubu ze swoją miłością: przystojnym panem, który ją adoruje. Opisują swoje emocje, namiętności, pozory, obawy. Bezbronnie pokazują swoją miłość i pożądanie do siebie – czasem dość obrazowo.

Struktura Pieśni nad Pieśniami

Pieśń Salomona jest ułożona według postaci. Do pieśni dołączają trzy strony:

 1. Oblubienica, ciężko pracująca pasterka o surowym życiu domowym (Pnp 1,6).
 2. Oblubieniec, przystojny i dostojny pasterz. Tekst nie mówi wprost, czy Salomon jest panem młodym, ale oblubienica nawiązuje do parady weselnej Salomona (Pnp 3, 6-11).
 3. Chór, wspólnota ludzi świętujących miłość i związek oblubieńca.

Gdyby to była rzeczywiście zaaranżowana pieśń, pomyślmy o niej jako o duecie z chórem. A ta pieśń ma trzy ogólne części:

 1. Panna młoda i pan młody przygotowują się do ślubu.
 2. Panna młoda i pan młody wyznają sobie wzajemnie swoje pożądanie.
 3. Panna młoda i pan młody są w końcu zjednoczeni.

Punktem kulminacyjnym jest ich małżeństwo i wzajemna radość z siebie: oblubienica jest własnością swego ukochanego, a jego pragnienie jest dla niej (Pnp 7,10).

Kluczowy werset

Jam miłego mego i ku mnie zwraca się jego pożądanie. (Oblubienica) Pieśń nad Pieśniami 7:11

Pieśń nad Pieśniami – Kilka faktów

Pieśń Salomona jest jedną z dwóch ksiąg w Biblii, które nie wspominają o Bogu.

Salomon używa wielu analogii w Pieśni nad pieśniami, aby opisać swoją narzeczoną, porównując jej policzki do granatów, a jej włosy do stada kóz, aby wymienić tylko kilka. Dla nas są to dziwne opisy, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do wizualnych analogii, ale dla pierwotnych czytelników była to rzecz najwyższej klasy.

Pieśń Salomona jest piątą księgą poezji w Biblii.

Salomon napisał za życia 1 005 pieśni (1 Krl 4:32), ale ta jest „pieśnią nad pieśniami” (Pnp 1:1). Podobnie jak Psalmy, jest to księga tekstów; ale podczas gdy początek i koniec każdego psalmu jest wyraźnie zaznaczony, Pieśń Salomona nie daje nam tego poziomu jasności.

Pieśń nad Pieśniami

Rola Pieśni nad Pieśniami w Biblii

Możliwe, że Pieśń nad Pieśniami zawsze była jednym wielkim dziełem, które napisał Salomon. Ale jest też możliwe, że Salomon badał i układał utwory poetyckie dla ludzi, jak Kaznodzieja w Księdze Koheleta (Koh 12:9-10). Pieśń nad pieśniami może być antologią mniejszych utworów.

Pieśń Salomona daje nam biblijne spojrzenie na ludzką miłość. Bohaterowie doświadczają przyciągania, miłości i tego, co wydaje się być całkiem wspaniałą nocą poślubną (Pnp 7).

W rzeczywistości książka ma niemal świecki charakter. Bóg nigdy nie jest bezpośrednio wspomniany w oryginale hebrajskim; najbliżej wzmianki o Bogu jesteśmy w ostatnim rozdziale, kiedy oblubienica porównuje zazdrosną miłość do płonącego płomienia (Pnp 8:6). To hebrajskie słowo oznaczające płomień dosłownie znaczy „płomień Pana”, ale może oznaczać po prostu szczególnie gorący ogień2.

Pieśń nad pieśniami Salomona jest starą księgą, ale jej portret potężnej, wszechogarniającej miłości prawdopodobnie rezonuje z większością z nas dzisiaj:

Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki. Jeśliby kto oddał za miłość całe bogactwo swego domu, pogardzą nim tylko. – Księga Koheleta 8:7

To pełen pasji opis ludzkiej miłości.

Krótki zarys Pieśni nad Pieśniami

Oto podstawowy zarys progresji księgi:

 1. Przygotowanie do ślubu (Pnp 1-3)
  Oblubienica przygotowuje się (1-3:5)
  Pan młody przygotowuje się (3:6-11)
 2. Para wyznaje sobie miłość i pragnienie
  Pan młody wyznaje swoją miłość (4)
  Panna młoda wyznaje swoją miłość i tęsknotę (5)
 3. Oboje są zjednoczeni w miłości (6-8)

Więcej stron związanych z Pieśnią nad Pieśniami

 • Księga Przysłów (w większości napisane przez Salomona)
 • Psalmy (również księga tekstów piosenek)
 • Księga Koheleta (również napisany przez Salomona)
 • Lamentacje (również księga tekstów piosenek lub krótkich wierszy)

Ten artykuł pochodzi ze strony OverviewBible i został przetłumaczony i opublikowany za zgodą autorów. Wejdź na stronę OverviewBible i odkryj więcej podobnych artykułów które pomogą ci zrozumieć, o co chodzi w Biblii, w sposób wolny od kazań i żargonu.

Fragmenty Pisma Świętego cytowane w artykule pochodzą z IV wydania Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum w Poznaniu, 2003