Jezus żył, Jezus umarł, Jezus zmartwychwstał, Jezus wstąpił do nieba. Dzieje Apostolskie mówią nam, co stało się później.
Dzieje Apostolskie mówią nam, jak Duch Święty zstąpił na Kościół i jak ewangelia rozprzestrzeniła się z Jerozolimy do Rzymu. Księga ta rozpoczyna się w miejscu, w którym kończą się Ewangelie (cztery relacje o życiu i służbie Jezusa). Księga Dziejów Apostolskich rozpoczyna się od wniebowstąpienia Jezusa i przyjścia Ducha Świętego, a następnie pokazuje, jak apostołowie głosili Chrystusa światu.
Piotr i Paweł są głównymi ludzkimi aktorami w tej historii. Podczas gdy Piotr wyłania się jako przywódca chrześcijan w Jerozolimie, Paweł staje się kluczowym misjonarzem wśród Żydów i pogan w całym imperium rzymskim. Dzięki ich przywództwu pod przewodnictwem Ducha Świętego, kościół rozszerza się z grupy wierzących na tyle małych, by zmieścić się w jednym domu (Dz 2:2) do ogólnoświatowej społeczności, o której mówi się, że wywróciła świat do góry nogami (Dz 17:6).
Dzieje Apostolskie to druga księga Łukasza, który napisał również Ewangelię, która nosi jego imię.
Werset przewodni Dziejów Apostolskich
Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami6 w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. – Dzieje Apostolskie 1:8
Dlaczego Dzieje Apostolskie zostały napisane
Dzieje Apostolskie są kontynuacją Ewangelii Łukasza (Dz 1:1-2). Łukasz starannie rejestruje rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa w świecie rzymskim, czasami jako naoczny świadek.
Dzieje Apostolskie pokazują nam, że Jezus był wierny swoim słowom: Duch Święty przyszedł do uczniów i upoważnił ich do czynienia cudów i głoszenia dobrej nowiny na całym świecie.
Krótki zarys Dziejów Apostolskich
- Ewangelia rozprzestrzenia się wśród Żydów (Dz 1-9)
- Kościół rozprzestrzenia się wśród pogan (Dz 10-12)
- Paweł szerzy ewangelię i zakłada kościoły w Azji i Grecji (Dz 13-21:14)
- Paweł szerzy ewangelię jako więzień z Jerozolimy do Rzymu (Dz 21:15-26:31)
Więcej stron związanych z Dziejami Apostolskimi
- List do Rzymian (następna księga Biblii)
- Ewangelia św. Jana (poprzednia)
- Ewangelia św. Łukasza (pierwsza część historii Łukasza)
Fragmenty Pisma Świętego cytowane w artykule pochodzą z IV wydania Biblii Tysiąclecia, © Wydawnictwo Pallottinum w Poznaniu, 2003