Światowy bestseller
W 1995 roku Biblia trafiła do Księgi Rekodów Guinessa jako najlepiej sprzedająca się książka. Liczono wtedy, że w tylko w latach 1815-1975 sprzedano 2,5 miliarda egzemplarzy. Do 1995 roku szacunkowa liczba sięgała już 5 miliardów. Nie ma wątpliwości, że jest to książka, która wywarła największy wpływ na historię świata.
Jedną rzeczą jednak jest sprzedaż a inną fakt ile osób faktycznie czyta Biblię. Fakt, że nieczęsto po nią sięgamy często wynika z tego, że nie bardzo wiemy, jak się zabrać do czytania. Korzystając z rad, które znajdziesz poniżej będziesz w stanie czytać Biblię z większym zrozumieniem i uczyć się stosować to, co w niej przeczytasz.
1. Wybierz tłumaczenie
Pierwsze wyzwanie przed jakim staniemy to wybór tłumaczenia. Oczywiście można korzystać z różnych tłumaczeń i porównywać, żeby lepiej zrozumieć przesłanie. Pamiętajmy, że tłumaczenie z języków oryginalnych, w których Pismo Święte powstawało sprawia, że mogą być różnice w tym jak tłumacz podszedł do przekładu. W Polsce najbardziej jest znana Biblia Tysiąclecia, która też jest używana w liturgii Kościoła katolickiego. Popularność jest plusem, bo nawet jak zdarza nam się jakieś fragmenty z Biblii pamiętać to prawdopodobnie znamy przekład Biblii Tysiąclecia. Język jednak jest mało współczesny stąd dla niektórych czytanie może być trudnością.
Polski biblista Michał Wilk, który jest redaktorem naczelnym portalu Orygenes+ z polskich przekładów najbardziej poleca tłumaczenie ks. prof. Remigiusza Popowskiego Biblia Pierwszego Kościoła. Jest to jedyny polski przekład biblii zrealizowany na podstawie najstarszych manuskryptów, które były w użyciu w czasach Jezusa i apostołów.
Michał Wilk poleca również protestanckie tłumaczenie dr Piotra Zaremby wydane przez Ewangeliczny Instytut Biblijny uważając, że sam przekład Nowego Testamentu w tym tłumaczeniu jest najlepszym polskim przekładem.
2. Zacznij od końca
Nie mielibyśmy tego, co dzisiaj nazywamy Pismem Świętym (Stary i Nowy Testament) gdyby nie wydarzenia z pierwszego wieku naszej ery. Bez zmartwychwstania nie byłoby chrześcijaństwa a bez chrześcijaństwa Biblii. Najlepiej zacząć lekturę od czytania opisów życia Jezusa wg Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. Pozwoli nam to lepiej poznać osobę Jezusa, jaki był, co mówił, co robił. Później przeczytaj jak rozwijał się pierwszy Kościół, co jest udokumentowane w Dziejach Apostolskich. Lektura listów pisanych przez apostołów głównie Pawła) pozwoli nam dokładniej odkryć to, czym jest przesłanie chrześcijaństwa.
Wiele osób poleca rozpoczęcie od przeczytania opisu życia Jezusa, który znajdziemy w Ewangelii wg św. Jana. Sam Jan pod koniec swojego dokumentu pisze o tym, dlaczego zdecydował się na opisanie życia Jezusa:
Wielu też innych znaków dokonał Jezus wobec swoich uczniów. Nie zostały one opisane w tej księdze. Te natomiast zostały opisane po to, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście, wierząc, mieli życie w Jego imieniu.
– Ew. Jana 20:30-31
3. Poznaj autorów
Zanim zaczniesz czytasz, którąkolwiek z ksiąg dowiedz się, kto ją napisał i w jakich okolicznościach powstała. W większości przekładów są wstępy do ksiąg, która wyjaśniają nam kontekst wydarzeń i okoliczności pisania. Łukasz na przykład był lekarzem, który nie będąc naocznym świadkiem, dokładnie zbadał historię życia Jezusa. Wszystko co odkrył opisał w Ewangelii wg św. Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich. Marek z kolei podróżował z apostołem Piotrem i jego relacja jest właściwie relacją Piotra – mamy dużo wydarzeń, opis jest krótki i rzeczowy.
4. Zaplanuj czytanie
Żeby uniknąć tego, że siadam do czytania i nie wiem, co mam czytać dobrze, jeśli przygotujesz sobie jakiś plan. Może to być zaplanowanie w jakiej kolejności będziesz czytać kolejne części i ile jesteś w stanie dziennie przeczytać. Na pewno bardzo pomocne mogą być gotowe plany czytania Biblii. Znajdziesz je na stronie internetowej najpopularniejszej aplikacji do czytania Pisma Świętego. Wybierz plan, który będzie Ci najbardziej odpowiadał i się go trzymaj.
W samej aplikacji możesz dodać swoich znajomych i dzielić się z nimi postępami w czytaniu. Druga osoba zawsze będzie nas dodatkowo motywowała. Do czytania.
5. Znajdź czas i miejsce
Możesz próbować czytać Pismo Święte do poduszki, ale jest spora szansa, że szybko oczy zaczną Ci się kleić. Niektórzy lubią czytać rano zanim w ogóle zaczną myśleć o tym, co czeka ich w ciągu dnia. Jeszcze inni potrafią do tego dobrze wykorzystać przerwy w pracy. Zaplanowany czas i miejsce pomogą Ci w tym, żeby wyrobić sobie dobry nawyk czytania i jednocześnie, żeby czytanie było efektywne.
6. Rób notatki
Kiedy będziesz czytać Biblię zaczniesz odkrywać fragmenty, które będą dla Ciebie ciekawe i inspirujące. Możesz je sobie zaznaczyć lub podkreślić, żeby później móc do nich łatwo wrócić. Jeśli masz możliwość robić notatki na marginesach to śmiało. Jeśli nie, to miej pod ręką notes, gdzie możesz sobie wypisać zakreślone wcześniej fragmenty i dlaczego wydały Ci się być one tak wyjątkowe.
Jak może to na mnie wpłynąć?
Być może znasz już sporo historii z Pisma Świętego. Kiedy zaczniesz regularnie czytać Biblię odkryjesz jak te różne historią łączą się w niesamowitą całość. Dzięki regularnemu czytaniu Biblii odkryjesz inspirację do lepszego życia i odpowiedzi na wiele pytań, które codziennie sobie zadajemy.
Szkoda mi ludzi, którzy nie czytają Biblii każdego dnia. Zastanawia mnie dlaczego ograbiają sie z siły i przyjemności.
– Woodrow Wilson (dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych)